Εκπαιδευτικό Υλικό

Μεγάλη απήχηση σημείωσε ο πρώτος κύκλος του προγράμματος διαδικτυακής τηλεκπαίδευσης του ΕΥΖΗΝ

Το πρόγραμμα ΕΥΖΗΝ (Εθνική δράση Υγείας για τη ΖωΗ των Νέων) εγκαινιάζει κατά το τρέχον σχολικό έτος (2014-2015) ένα πρόγραμμα διαδικτυακής τηλεκπαίδευσης (e-learning), το οποίο απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται στους τομείς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και στους σχολικούς συμβούλους. Τo πρόγραμμα απαρτίζεται από μια σειρά διαλέξεων στα γνωστικά αντικείμενα της διατροφής, της σωματικής δραστηριότητας και της ανάπτυξης των παιδιών και των εφήβων, αλλά και σε ευρύτερα θέματα που αφορούν τη διατροφή του ανθρώπου.

Η «Ελληνική Ένωση για την Αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση» (e-Δίκτυο-ΤΠΕ-Ε) και η Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών για τις Φυσικές Επιστήμες «Μιχάλης Δερτούζος» σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) προκηρύσσουν τον 7ο Διαγωνισμό Ελληνόφωνων Εκπαιδευτικών Ιστότοπων: Σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Υποστηρικτικών δομών της Εκπαίδευσης, Διοικητικών μονάδων Διευθύνσεων Εκπαίδευσης και Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης καθώς Προσωπικών ατομικών ή ομαδικών Ιστότοπων Εκπαιδευτικών.

Ο Διαγωνισμός γίνεται στο πλαίσιο του 8ου Πανελλήνιου Συνεδρίου των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ «Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στη Διδακτική Πράξη» (Σύρος 26-28 Ιουνίου 2015) το οποίο είναι υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ. (159688/Γ|3-10-2014).

Επίσημος ιστότοπος του Διαγωνισμού:

Μάθημα "Αυτοματισμός  Γραφείου"
Α' Τάξη ΕΠΑΛ - Κύκλος (Τεχνολογικός - Υπηρεσιών)

Ασκήσεις OpenOffice Writer

(τα αρχεία απαιτούν την εφαρμογή OpenOffice writer ή Microsoft Word για να τα ανοίξετε)
Άσκηση 1 - Μορφοποίηση Γραμματοσειράς
Άσκηση 2 - Στοιχίσεις
Άσκηση 3 - Χρωματισμοί - Αναίρεση
Άσκηση 4 - Εσοχές - Κουκίδες
Άσκηση 5 - Κουκίδες - Αρίθμηση
Άσκηση 6 - Διάστιχο - Αντιγραφή - Επικόλληση
Άσκηση 7 - Πίνακες - Ορθογραφικός Έλεγχος