Εκπαιδευτικά Θέματα

ΘΕΜΑ: «Παροχή αδειών για επιμορφωτικούς ή επιστημονικούς λόγους στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς».

Παρακαλούνται οι Διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να χορηγούν άδειες μικρής χρονικής διάρκειας για επιμορφωτικούς ή επιστημονικούς λόγους και στους προσωρινούς αναπληρωτές εκπαιδευτικούς, από 26-3-2015 και εφεξής ενόψει θεσμοθέτησης σχετικής νομοθετικής ρύθμισης.

Το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών (Π.Π.Γ.Π.Π.), υπό την αιγίδα της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων - Πειραματικών Σχολείων του Υπουργείου Πολιτισμού Παιδείας και Θρησκευμάτων (Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.) και του Πανεπιστημίου Πατρών, διοργανώνει το:

1o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ με θέμα

«Όπου ακούς μουσική …» Σύγχρονες Μουσικοπαιδαγωγικές Προσεγγίσεις

Παν/μιο Ιωαννίνων

Ιωάννινα, 12/03/2015

Θέμα: Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος

«Ευαισθητοποίηση των μαθητών για θέματα ρατσισμού»

Σας γνωρίζουμε ότι στο πλαίσιο του Ετήσιου Προγράμματος 2013 του Ευρωπαϊκού Ταμείου Ένταξης Υπηκόων Τρίτων Χωρών του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης και πιο συγκεκριμένα στη Δράση 1.2/13: Ευαισθητοποίηση κοινωνίας υποδοχής σε θέματα που άπτονται της ένταξης των μεταναστών-ενδυνάμωση των νομίμως διαμενόντων π.τ.χ. ανατέθηκε στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων με επιστημονικά υπεύθυνο τον Αναπληρωτή Καθηγητή Π.Τ.Δ.Ε. κ Γεώργιο Νικολάου η υλοποίηση του έργου 1.2.β/13: Ευαισθητοποίηση των μαθητών για θέματα ρατσισμού.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ

Προκειμένου να διεκπεραιωθεί εγκαίρως ο έλεγχος νομιμότητας στοιχείων των ατομικών φακέλων των εκπαιδευτικών, που είναι απαραίτητος για την διαδικασία συνταξιοδότησης, παρακαλούνται όσοι εκπαιδευτικοί προτίθενται να υποβάλουν αίτηση συνταξιοδότησης να επικοινωνήσουν ΑΜΕΣΑ με το Γραφείο 32, τηλ 2461030545, ώστε να προβούμε άμεσα στις απαραίτητες ενέργειες.

Από τη Διεύθυνση

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ 2015
Το θέατρο ως εργαλείο κινητοποίησης και δημιουργικότητας στη διδασκαλία
της Γαλλικής Γλώσσας- Καλές πρακτικές