Η εκπαιδευτική εκδρομή που οργάνωσε το σχολείο μας πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 22-3-2012. Η έναρξη έγινε το πρωί στις 08:30 με λεωφορείο ιδιοκτησίας «Καραγιαννόπουλος Travel», το οποίο ελέγχθηκε προηγουμένως από τη Τροχαία.

Κατά την άφιξή μας στις εγκαταστάσεις της ELPEDISON στην  Θεσσαλονίκη, έγινε ξενάγηση στους χώρους του Εργοστασίου Παραγωγής Ηλεκτρικής Ενέργειας με Φυσικό Αέριο από το προσωπικό του εργοστασίου σε ομάδες των 25 ατόμων.

Διανεμήθηκε έντυπο υλικό σε σχέση με την λειτουργία της μονάδος και δόθηκαν διευκρινήσεις για τον τρόπο παραγωγής ενέργειας με την καύση Φυσικού Αερίου , καθώς και απαντήθηκαν πολλά ερωτήματα των μαθητών.

Καλή εντύπωση μας έκανε η τάξη, η καθαριότητα και τα μέτρα ασφαλείας που επικρατούσαν στους χώρους του έργοταξίου.

Αργά το μεσημέρι γευματίσαμε σε κατάστημα της πόλης της .

Στις 18:00 ξεκινήσαμε για την επιστροφή στην Πτολεμαΐδα.

Οι παρατηρήσεις και τα θετικά σχόλια των μαθητών στις συζητήσεις που έγιναν στους χώρους του Εργοστασίου αλλά και μετά το πέρας της επίσκεψης κατέδειξε το γεγονός ότι επιτεύχθηκαν οι προκαθορισμένοι εκπαιδευτικοί και συνάμα ψυχαγωγικοί στόχοι της εκδρομής. Πράγμα που μας κάνει να πιστεύουμε ότι η εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν επιτυχημένη.

Εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών του σχολείου μας στην ELPEDISON

Πρόσθετες πληροφορίες