Ενημέρωση Μαθητών

7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας 1η Ανακοίνωση στη Φλώρινα

Attachments:
FileDescriptionCreatorFile sizeCreated
Download this file (1η Ανακοίνωση φεστιβάλ ΨΔ.doc)1η Ανακοίνωση φεστιβάλ ΨΔ.doc Administrator49 kB2017-04-04 09:30

Από τις 27 έως τις 29 Απριλίου 2017 θα διεξαχθεί το 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Το Φεστιβάλ διεξάγεται παράλληλα σε: Φλώρινα, Ηράκλειο, Άγιο Νικόλαο, Αγρίνιο, Ιωάννινα, Καβάλα, Καλαμάτα, Κέρκυρα, Κομοτηνή, Λάρισα, Μυτιλήνη, Πάτρα, Πύργο Ηλείας, Ρόδο, Σύρο, Τρίκαλα, Χανιά και Χίο από 27 έως 29 Απριλίου 2017.

Στην πόλη της Φλώρινας το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 27 και την Παρασκευή 28 Απριλίου.

3η Ανακοίνωση 2ο πανελλήνιο συνέδριο για το Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ) στην Εκπαίδευση

Χανιά, 8 έως 10 Μαΐου 2015

Υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, έγγραφο: 151687/Γ2/23-09-2014

Σκοπός του συνεδρίου είναι η προώθηση κι ανάπτυξη του ΕΛ/ΛΑΚ στην εκπαίδευση και στην ελληνική επιστημονική κοινότητα ώστε να αξιοποιηθεί κριτικά και δημιουργικά σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.

Αφίσα

Aσφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Σας αποστέλλουμε τον επίσημο ιστότοπο του σχολικού δικτύου για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Η δράση : Kαλέστε έναν Ειδικό για το Ασφαλές Διαδίκτυο!

Παρακαλούμε για την ενημέρωση του Συλλόγου καθηγητών και του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων της σχολική σας μονάδας.

1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός δημιουργίας παιχνιδιού στο Scratch

Το γραφείο Σχολικού Συμβούλου Πληροφορικής Δυτικής Κρήτης και το Πολυτεχνείο Κρήτης
σε συνεργασία με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων, προκηρύσσουν τον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό
παιχνιδιού στο Scratch.

Σκοπός του διαγωνισμού η συμμετοχή των μαθητών σε μια συνεργατική και δημιουργική
διαδικασία για την υλοποίηση ενός προγράμματος ηλεκτρονικού παιχνιδιού στο
προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch, αξιοποιώντας την αλγοριθμική σκέψη και τον
πειραματισμό με βασικές προγραμματιστικές δομές.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιείται στο πλαίσιο του 2ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Ελεύθερου
Λογισμικού ? Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα (ΕΛΛΑΚ) στην Eκπαίδευση (Χανιά 8-10 Μαΐου
2015)
το οποίο είναι υπό  την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ. (151687/Γ2 /23-09-2014)
Απευθύνεται σε όλους τους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
και θα δοθούν αντίστοιχα βραβεία και έπαινοι σε έργα μαθητών:
1. Δημοτικού
2. Γυμνασίου
3. Λυκείου (Γενικού & Επαγγελματικού)
Κάθε σχολική μονάδα μπορεί να συμμετέχει υποβάλλοντας έως και τρία έργα τα οποία
μπορεί να είναι προϊόντα είτε ατομικής, είτε ομαδικής προσπάθειας. Τα υποβληθέντα έργα
πρέπει να είναι πρωτότυπα, δηλαδή να προκύπτουν από την προσωπική δημιουργική
εργασία των μαθητών.
Σημαντικές Ημερομηνίες
2 Φεβρουαρίου, Ανάρτηση οδηγιών συμμετοχής στο διαγωνισμό και προδιαγραφών για τα
μαθητικά έργα στον επίσημο ιστότοπο του Συνεδρίου www.foss4edu.gr
16 Φεβρουαρίου - 30 Μαρτίου, Υποβολή των έργων των μαθητών
Περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής των μαθητικών
έργων, συμμετοχής στο διαγωνισμό και στον τρόπο αξιολόγησης, θα αναρτηθούν στον
επίσημο ιστότοπο του Συνεδρίου www.foss4edu.gr.

2 ΘΕΜΑ: «2ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου»

Σας ενημερώνουμε ότι το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Επιστημονική Εταιρία ?European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο ? συνδιοργανώνουν τον μαθητικό ραδιοφωνικό διαγωνισμό «Κάντο ν? ακουστεί» και το 2ο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου. Το Φεστιβάλ πραγματοποιείται με την υποστήριξη της Ένωσης Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Μακεδονίας-Θράκης και του Τμήματος Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.
    Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δημόσιων και ιδιωτικών σχολικών μονάδων της χώρας. Η υποβολή των συμμετοχών θα πραγματοποιηθεί από 9 Φεβρουαρίου μέχρι 9 Μαρτίου 2015. Η βράβευση των νικητών θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του 2ου Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου που θα πραγματοποιηθεί στις 3 Απριλίου 2015 στη Θεσσαλονίκη.
        Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με το European School Radio στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..
          Σας επισυνάπτουμε αναλυτικές οδηγίες που αφορούν στον εν λόγω διαγωνισμό και παρακαλούμε να ενημερώσετε άμεσα τις  σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς σας.